İstanbul Yoga Merkezi kuruluşudur.

 

Merkezimizdeki yoga seansları Eylül 2017'den beri kapalıdır.

Merkezimiz Bütünsel Yoga Anlayışını benimsemekte, bu anlayışa göre eğitmen yetiştirmektedir.

Vivekananda Yoga Üniversitesi yoga uygulama seansları başta Kadıköy Belediyesi olmak üzere pek çok belediyenin spor salonunda, kültür merkezinde, parkında, halk merkezlerinde ve sivil toplum örgütlerinde gönüllü eğitmenlerimiz tarafından ücretsiz olarak halka açık düzenlenmektedir.

 

Ücretsiz Yoga seanslarının olup olmadığını öğrenmek için ikamet ettiğiniz belediyeye ve sivil toplum kuruluşuna başvurunuz.

 

Mezun ettiğimiz yoga eğitmenlerimizin ücretli / ücretsiz seans ve workshoplarına katılmak için instagram üzerinden #yogaegitmenlerimizheryerde bağlantısını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı Erişkinler için Yoga

Sağlıklı bireylere yaptırdığımız temel yoga seanslarını, aklın huzurunu bedeni gevşetmek ve esnetmek yoluyla arayan her erişkine tavsiye ediyoruz. Uygulattırdığımız stil Evde Yoga, Vivekananda Yoga Üniversitesine Göre isimli kitapta açıklanmıştır.

Seanslar, Vivekananda Yoga Üniversitesi'nin önerdiği şekliyle hatha yoga uygulamalarını içermekte, stil olarak Vazişta Stili (zorlamadan  ve aşırı güç kullanmadan) uygulanmaktadır.

Seans, başlangıç mantrasıyla açılmakta, ardından nefes çalışmaları, ısınmalar, yoga duruşları (asana), aralarda farklı gevşeme teknikleri ile devam etmekte, derin gevşemenin ardından kapanış mantrasıyla sonlanmaktadır.

Her seans 1 saat 15 dakika sürmektedir.

Pranayamalı Sağlıklı Erişkin için Yoga

Bu sağlıklı erişkin yoga seansı, 45 dakikalık yoga duruşlarının ardından, derin gevşeme tekniği yerine, 45 dakikalık Pranayama (nefes yoluyla Prana çalışması) ile sonlanmaktadır.

Her seans 1 saat 30 dakika sürmektedir.

 

Dinamik Yoga

Daha seri bir şekilde yapılan serilerden oluşan dinamik yoga, daha çok spor geçmişi olup fiziksel uygunluğu (fitness) olan ve yogaya yumuşak bir geçiş yapmak isteyen bireyler için uygundur. Sadece mükemmel fiziksel sağlığa sahip erişkinlere önerilir.

Pranayama - Nefes Terapisi ile Prana Kontrolü

Uygulattırdığımız çalışma Evde Yoga, Vivekananda Yoga Üniversitesine Göre isimli kitapta bulunmaktadır.

Yoga uygulayıcılarının en sık aldığı iltifatlardan biri de genç görünmeleri.... Yaşam gücü prananın kontrol edilmesiyle kişinin bunu başarması mümkün... Ayrıca "nefesin yetmemesi" hissi sıkça görülen sorunlardan biri. Hem aklı karmaşaya sürüklemesi, hem de bedeni gergin hale getirmesinin yanı sıra, kişide bulunan yaşam gücü Prana'nın verimsiz kullanıması yaşam kalitesini genel anlamda olumsuz etkilemektedir.

Yapılan her seansta, nefesin ve solunumun tanınması, düzenlenmesi ve tekrar normal haline dönmesi amaçlanmaktadır.

Her seans 45 dakika sürmektedir.

Aklın Ses Rezonansı Tekniği (Derin Gevşeme)

Merkezimizde buna 'kebap yogası' diyoruz! Bazı ekollerse yoga uykusu (yoga nidra) demekte...

Sadece sırt üstü yatarak, bedenin tam gevşemesi için mantra eşliğinde yönlendirme ile uzanacak, beden gevşeyip tam dinlenmeye geçerken aklın uyanık kalmasını sağlayacağız. 45 dakikalık derin gevşeme seansının bedene verdiği dinlenme oranının 9 saatlik uykuya denk olduğunu söyleyelim!

Her seans 45 dakika sürmektedir.

Yoga Felsefesi

Her seans 45 dakika sürmektedir.

Yoganın hayatımıza daha fazla girebilmesi ve sadece yoga salonlarında yapılan bir çeşit egzersiz olmanın ötesine geçebilmesi, felsefi olarak kendimizi donatabilmemizde yatıyor. Bu sohbet serilerinde, yoganın ne olduğu, hint tanrılarının açıklamaları (yogadaki yerleri) mitolojik öykülerle, hint efsaneleri, temel metinlerin ışığında felsefi bilgiler, temel yoga akımlarının modern açıklamaları; çakra, kundalini gibi şehir efsanelerine dönüşen (!) kavramların açıklamaları paylaşılacaktır.

Felsefi sohbetlerimiz İstanbul Yoga Merkezi'nin içinde bulunan Devi Cafeshop'ta düzenlenmektedir. Konuşmacı, aksi belirtilmedikçe İstanbul Yoga Merkezi'nin kurucusu Ayça Gürelman'dır.

 

Bugüne kadar konuştuğumuz bazı konu başlıklarımız:

Yoga Nedir, yoga akımları nelerdir, Yogaya göre mutluluk nedir, Hint Tanrı ve Tanrıçalarının ardındaki sembolizma, Yogaya göre denge arayışı ve doğanın değerleri , Karma yoga nedir, sadece hayır işlerinden mi oluşur?, Yoga'nın "secret"ı : Karma ve para , Meditasyon nedir, nasıl yapılır , Yoga'da kurban kavramı, Çakralar ardındaki sembolizma,Yoga Terapinin Temelleri ,Yogaya göre sevgi (Bhakti),Guru - Sişya ilişkisi, Yoganın batıdaki gelişimi ,Pranayama nedir, Prana ve nefes arasındaki ilişki,Japa Yoga (Yogada zikir çalışmaları),Nada Yoga (Ses yogası) Yoga'da aşk kavramı ,Yoga'ya göre inanç ,,Yoga'da etik ilkeler ,yogaya göre hayatın amacı,Yogaya göre Stres Yönetimi ,Yogaya göre akıl ve zihin arasındaki ilişki,Stres Yönetimi 1: Stresin fiziksel beden üzerinde etki etme sebeleri,Stres Yönetimi 2: Stresin sebepleri ve kişisel değişimin hareket noktaları,Stres yönetimi 3: Karma ve kader ,Stres yönetimi 4: fiilde mükemmelleşme ,Stres yönetimi 5: Motivasyon ve demotivasyon ,Tüm toplumlardaki ortak payda; zikir çalışmalarının önemi ,Samkhya Felsefesi ve Yoga arasındaki ilişki ,Öfke ve Yoga

Doğa'nın değerleri - gunalar nedir ,Samyama nedir ,Hayvan haklarının Türkiye'deki durumu ,Güç mü, Huzur mu?,Advaita Vedanta'ya göre evrensel konumumuz,Günlük yaşamda yogik tavır

Sohbetlerimiz öğrencilerimize ücretsizdir.

Her seans ortalama 1 saat kadar sürmektedir, ucu açıktır soru geldikçe sohbet devam etmektedir.

Döngüsel Meditasyon / İçsel Gerginliğin Kontrolü ve Yönetimi

Bu uygulama Stres ve Yoga / İçsel Gerginliğin Kontrolü ve Yönetimi adındaki kitapla yayınevimizden çıkmıştır.

Tüm haftayı stres içinde geçiren yöneticiler ve çalışanlar için Vivekananda Yoga Üniversitesi başkanı Dr. HR Nagendra tarafından geliştirilen bu program, 30 yıl içinde onbinlerce çalışana yaptırılmış ve üzerinde klinik araştırması olan bir yoga uygulamasıdır.

Vivekananda yoga Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar, derin uykuda geçirilen 6 saatin sonunda stres %9 azalırken, 45 dakikalık bir Stres Yönetimi seansı sonunda stres seviyesinin %24 azaldığını göstermektedir.Ayrıca bu uygulamanın, autonomik uyarıyı azalttığı, dikkati artırdığı ve uyku kalitesini artırdığı görülmüştür.

Stres yönetimi seansları hareketli meditasyonlar şeklinde yapılmakta olup, tamamen kişinin kendi bedeni ile tekrar tanıması ve ilişki kurmasını amaçlamaktadır.

Her seans 1 saat sürmektedir.

Pranik Enerji Şifa Meditasyonu - PET

Bu uygulama Ses-CDsi olarak yayınevimiz Purnam Yayınlarından çıkmıştır.

Bir görselleştirme meditasyonu (Dharana - dhyana) olan pranik enerji tekniğine katılarak, bedeninizdeki prana / yaşam gücünü tanıyabilir, böylece hem spritüel gelişiminizdek ihtiyaç duyacağınız 'enerji'yi nasıl dönüştüreceğinizi, hem de bedensel ve akılsal iyi hali devam ettirmede yaşam gücü dengelemesi yapabilirsiniz. Herhangi bir akut veya kronik rahatsızlığın pranik dengesizlik olduğundan bahseden yoga bilgisi gereği, bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenleri ayrıca bekliyoruz!

Her seans 45 dakika sürmektedir.

Om meditasyonu

Uygulattırdığımız çalışma Evde Yoga, Vivekananda Yoga Üniversitesine Göre isimli kitapta bulunmaktadır.

Gözler açık yapılan Om Meditasyonu ile akılsal sakinleşme, huzur bulma ve hafta ortası içsel denge ve ahengimizi tekrar kurma çalışmalarımız olacaktır.

Meditasyon seanslarımız yönlendirmelidir. Kısa bir nefes çalışmasının (pranayama) ardından, önce ses rezonansı tekniği uygulanmakta, ardından Om görseline (yantra) bakılarak bir çeşit tratak yapılmaktadır.

Her seans 30 dakika sürmektedir.

Akıl Okuma tekniği - MRT

Bir içe dönüş (Pratyahara) tekniği olan akıl okuma tekniği seanslarımıza katılarak, (başkalarının değil!) kendi aklımızın nasıl çalıştığını anlayabilir, böylece aklı dizginleme ve kontrol altına alma yolunda önemli adımlar atabiliriz. NLP dahil bir çok yeni akımda da kullanılan bu yogik yöntem sayesinde, düşünce akışlarının nasıl işlediğini anlayacak, olumlu düşünme ve olumsuz düşünmenin beden-nefes-akıl üzerindeki etkilerini keşfedecek ve düşüncelerimizi istediğimiz doğrultuda yönlendirebilmeyi, böylece konsantrasyonumuzu geliştirebilmeyi sağlayabileceğiz.

Sınavlara hazırlanan ve konsantrasyonu geliştirmek isteyen öğrencilerden, bir yarışa hazırlanan sporculara, işyerindeki performansını yükseltmek isteyen yöneticilere dek herkesi bekliyoruz.

Her seans 45 dakika sürmektedir.

Yoga Terapi Seansları

Yoga terapi ile çeşitli kronik hastalıklara sahip kişilere terapi seansları uygulattırılabilmektedir. Vivekananda Yoga Üniversitesi Yoga Terapi Yüksek Lisans Diploma Programına katılmış yetkin yoga terapsitlerin eşliğinde bu seanslar talebe göre açılabilmektedir.

Uzmanlık konuları:

Bronşiyal astım, nazal alerji, kronik bronşiit, diabet, tiroid, obezite, yüksek/düşük tansiyon, iskemik kalp hastalığı, epilepsi, migren, baş ağrısı, anksiyete, nevroz, depresif nevroz, romatizma, sırt ağrıları, artrit, gastrit, peptik ülser, kronik diare, dizanteri, IBS (iritabl barsak sendromu), göz problemleri (miyop, hipermetrop, astigmat, şaşılık, erken katarakt, göz tansiyonu), zihinsel gerilik, serebral palsi, kanserdir.

 

Yoga terapi seanslarımız Vivekananda Yoga Üniversitesi'nin programlarını baz alarak düzenlenmektedir ve Yoga Alliance Kaydımızda bulunan RYS statümüzle bir ilgisi yoktur.

Hamile Yogası

Hamilelere özel hazırlanmış bu seans ile hamileliğin başından sonuna dek güvenli ve faydalı uygulamalarla rahat bir hamilelik geçirebilirsiniz. Seanslarımızda trimestere göre ayrılma yoktur, Vazişta stili uyguladığımızdan (yani zorlamadan ve aşırı güç kullanmadan) hamileliğin herhangi bir ayında gruba dahil olabilirsiniz.

Hamilelere hamile yogası seansı dışında nefes terapi ile prana kontrolü, meditasyon / derin gevşeme ve yoga felsefesi seanslarımıza da katılmalarını önermekteyiz.

Bu seanslarda yaptırılan uygulamalar Purnam yayınlarından 'Hamilelik ve Yoga' isimli kitap ile yayınlanmış böylece hamilelik boyunca mümkünse her gün bu uygulamaları yapmanızın önü açılmıştır.

 

 

 

T/F: 02163688482  basvuru@yogamerkezi.com ayca.gurelman@gmail.com

İrtibat Ofisi: Balat Mah. Hızır Çavuş Mescidi Sok No 40 A Fatih / İstanbul

 

 

Copyright 2001

İstanbul Yoga Merkezi