İstanbul Yoga Merkezi kuruluşudur.

 

Ayça Gürelman'ın yazar olarak katkıda bulunduğu 'Evde Yoga' serisinden çıkan yayınları aldınız mı?

 

Ayça Gürelman

 

Eğitim

2020 - Aşçılık Önlisans Programı - Eskişehir Anadolu Üniversitesi AÖF

2016 - Yoga MSc Yüksek Lisans Programı - Vivekananda Yoga Üniversitesi

2003 - Yoga Eğitmenliği Sertifika Programı - Vivekananda Yoga Üniversitesi

1999 - Üretim Yönetimi ve Pazarlama MSc Yüksek Lisans - Marmara Üniversitesi

1997 - Almanca İşletme Enformatiği - Marmara Üniversitesi

1992 - Özel Kalamış Lisesi

 

İş Deneyimi

Marketer (Detaylı bilgi için LinkedIn ziyaret edilebilir)

Mayıs 2004 - Ağustos 2009: Novartis Consumer Heath

Aralık 2001 – Mayıs 2004: Kavrakoğlu Consulting

Ekim 1997 - Ağustos 2000: The Gillette Company

 

Yoga Eğitmeni ve Yayıncı

2011'den beri: Purnam Yayınları kurucusu, yazarı ve çevirmeni

2010'dan beri: Vivekananda Yoga Üniversitesi Türkiye temsilcisi

2010'dan beri: İstanbul Yoga Merkezi kurucusu

2004 - 2010 : Vivekananda Yoga Üniversitesi eğitim ve workshop programları Türkiye koordinatörü

2002 - Kaivalya Yoga'da  yoga eğitmeni

2001 - Temel yoga kitapları ve yoga felsefesi kitapları çevirmeni

 

Takip edin

facebook.com/ayca.gurelman

instagram.com/yogamerkezi

LinkedIn

 

Yoga Deneyimi

12 Ocak 1974 doğumlu olan Ayça Gürelman,1999 yılında yabancı bir firmada marka yöneticisi olarak çalışırken, içinden gelen sesi dinleyerek yoga ile ilgilenmeye başlamıştır.

 

Bu kararından yaklaşık 6 ay sonra, 2000 yılının Ocak ayında, iş dolayısıyla gittiği Londra’da ilk yoga kitabını almıştır. Batıda en popüler olan kült kitaplardan biri olan Andre Van Lysebeth’in, ‘Yoga Self Taught’ isimli kitabıyla, evde Hatha Yoga çalışmaya başlamıştır. Aradan bir ay geçmeden, Brahma Kumaris isimli derneğin, Raja Yoga meditasyonları adındaki 3 aylık kursuna katılmış ve böylece meditasyonla tanışmıştır. Bilgisini genişletmek amacıyla, ABD’den sipariş ettiği Raja Yoga ve Jnana Yoga isimli Swami Vivekananda’nın kitapları sayesinde, yoga felsefesini öğrenmeye başlamıştır.

 

Batıda, yoga felsefesi ile ilgili kaynakçanın azlığı, onu internet araştırmalarına sürüklemiştir. Swami Şivananda’nın ve Swami Krişnananda’nın bu konu hakkında yazmış olduğu bilgilerin e-kitap olarak ücretsiz paylaşıldığı bir web sitesine ulaşmış ve bu web sitesindeki kitaplardan faydalanmıştır. Bu paylaşımdan etkilenerek, 2001 yılında, Yoga Merkezi adlı web sitesini kurmuş ve yoga hakkında ücretsiz bilgi paylaşımına başlamıştır. Bu web sitesi, kapsamlı bilgi paylaşımında bulunan ilk Türkçe yoga sitesidir. Bu web sitesinde, Türkiye’de ilk kez, yoga duruşları bir set halinde halka açılmış, çocuk yogası setleri paylaşılmış, temel yoga kitapları, Ayça Gürelman tarafından Türkçe’ye çevrilerek yerleştirilmiştir. 2001 yılının Ağustos ayında, Swami Krişnananda hayattayken, kitaplarını çevirme ve internette yayınlama izni almıştır. Böylece, Hindistan’ın son dönemlerdeki en büyük filozoflarından biri olarak kabul edilen, Swami Krişnananda’nın birçok kitabı Türkçe’ye kazandırılmıştır.

 

2001-2002 yıllarında Ersin Saran’ın sahibi olduğu yoga merkezinde, önce yoga seanslarına katılmış, ilerleyen dönemlerde, ihtiyaç duyulduğunda, yoga seanslarına eğitmen olarak girmiştir. 2002 yılında, Türkiye’de düzenlenen bir seminerde, Şri N.V. Raghuram ile tanışmıştır. 2003 yılının Ağustos-Aralık aylarında Şri N.V. Raghuram’ın davetiyle, kendisinin de yoga profesörü olduğu, Vivekananda Yoga Üniversitesi’nin, Yoga Eğitmenlik Sertifika Programı’na katılmıştır. 2003 yılında Ankara’da ve İzmir’de aynı eğitmenlik sertifika programının İngilizce olarak düzenlenmesi için üniversiteden eğitmen gelmesine ve yerel irtibatların sağlanmasına aracılık etmiştir.

 

2004 yılında ilk kez Şri N.V. Raghuram’ı Türkiye’ye seminer düzenlemek için davet etmiş, böylece yoga organizasyonları düzenlemeye başlamıştır. İlk seminerlerde gelen sorular üzerine, Türkiye’de yoganın bir çeşit şifa tekniği, yoga eğitmenlerinin ise, insanüstü yeteneklere sahip, ‘gizli güçleri olan’ kişiler olarak yanılgı dolu bir şekilde algılandığını görerek, Türkiye’de yoga hakkında doğru ve bilimsel bilgiye sahip, nitelikli yoga eğitmenleri yetiştirmek amacıyla, Yoga Eğitmenliği Sertifika Programı düzenlemeye karar vermiştir. Türkiye’de ilk defa, tamamı Türkçe düzenlenen Yoga Eğitmenliği Sertifika Programı, 2005 yılında Nepal Kültür Merkezi’nde, Nepal Fahri Konsolosu Prof. Dr. Günseli Malkoç’un ev sahipliği yaptığı sıcak bir ortamda, küçük bir gruba düzenlenmiştir. Programın başarılı bir şekilde sonuçlanmasından sonra, her sene, bu program farklı yoga merkezlerinin kiralanmasıyla, yine Ayça Gürelman’ın koordinasyonunda düzenlenmeye devam edilmiştir. Program, seneler içerisinde kendini yenilemiş, 100 saatle başlayan program, 2010 yılında 200 saate, 2011 yılında ise, ABD’nin yoga meslek odası olarak faaliyet gösteren Yoga Alliance onaylı hale getirilebilmesi için 250 saate yükseltilmiştir. Bu temel programa katılan katılımcılar sayesinde, yoga pek çok farklı şehre ulaşmış; Bursa, Kayseri, Antalya, İzmir, Ankara, Ayvalık, Samsun, Mersin, Adana ve daha birçok şehirde yoga faaliyetlerinin başlanmasına ve ilk yoga merkezlerinin bu şehirlerde açılmasında araç olunmuştur.

 

Yoga felsefesine olan ilgisi, hocası Şri N.V. Raghuram’la olan sohbetlerinin derinleşmesine yol açmış ve senelerce telefon üzerinden her gün, en az bir saat yoga felsefesi sohbeti ve soru cevap seansları düzenlemişlerdir. Bu ilginin Türkiye’deki yoga gruplarıyla da paylaşılabilmesi için, Şri N.V. Raghuram düzenli aralıklarla Türkiye’ye yoga felsefesi sohbetleri için davet edilmiş ve sadece İstanbul’da değil, diğer şehirlere de turlar düzenlenerek bu şehirlerdeki yoga topluluklarına da yoga felsefe bilgisi ulaştırılmıştır. Bu gezilere bazen çeşitli misafirler de dâhil olmuş ve bu misafirlere Türkiye tanıtılmıştır. Bu misafirlerden en bilineni, 2007 yılında ülkemizi ziyaret eden, Mahatma Gandhi’nin torunu olan, bir dönem Hindistan Parlamentosu’nda milletvekilliği yapmış Sumitra Gandhi Kulkarni ve eşidir.

 

2005 ve 2009 yıllarında tematik yoga gezileri düzenleyen Ayça Gürelman, kendi yoga tatillerine, yoga felsefesiyle ilgilenen yoga eğitmenlerini ve öğrencilerini Hindistan’ı görmeleri için davet etmiştir. Bu gezilerin birinde Himalaya turu yapılmış, yoganın başkenti olarak bilinen Rişikeş’ten, Ganj nehrinin doğduğu yüksek irtifadaki Gangotri’ye kadar çıkılmıştır. Bir diğer turdaysa, ölülerin şehri olarak tanınan Varanasi’den yola çıkılarak, yoga üstadı olduğu kabul edilen Buda’nın meditasyon yapıp aydınlandığı ve ilk vaazını verdiği yerler gezilmiştir. Bu özel turlar, Hindistan’daki yerel tur operatörlerinin desteğiyle her sene düzenlenmeye devam etmektedir.

 

Tüm bu faaliyetleri gönüllü olarak sürdürmesini sağlayan 12 yıllık pazarlama alanındaki mesleki kariyerini 2009 yılında bırakarak, yeni bir yaşama başlamıştır. Bir planlama döneminden sonra, 2010 yılının Ağustos ayında İstanbul Yoga Merkezi’ni kurmuştur. Bu merkez, yogayı bütünsel bir anlayışla anlatan, beden duruşlarının yanı sıra, meditasyonuyla, nefes çalışmalarıyla, yoga felsefesiyle bilgiyi paylaşan ve uygulattıran, Vivekananda Yoga Üniversitesi eğitim programlarını Türkiye’de düzenleme yetkisine sahip tek merkez olarak faaliyet göstermektedir.

 

2010 Haziran ayından itibaren, Vivekananda Yoga Üniversitesi çekirdek kadrosu dışında, aynı üniversiteye ait Yoga Eğitmenliği Sertifika Programı’nın, yoga felsefesi dâhil, tamamını düzenleme yetkisi verilen dünyadaki ilk ve tek kişidir.

 

2011 yılının Ağustos ayında, Purnam Yayınları’nı kurarak yoga felsefesi konusundaki kült kitaplar, yoga uygulamaları kitaplarını ve temel yoga metinlerini Türkçe’ye kazandırmaya başlamıştır.

 

Ocak 2012'de, Vivekananda Yoga Üniversitesi Başkanı ve Medikal Bölüm Direktörü ile birlikte 'Vivekananda Yoga Üniversitesi'ne göre, Evde Yoga' isimli kitabı kaleme almıştır.

 

Mayıs 2012'de, Açık Radyo 94.9 FM Frekansında, Türkiye'de ilk kez "Çekirge'nin yoga hevesi, her yönüyle yoga felsefesi ve uygulamaları" isimli yoga felsefesi konusunda radyo programını başlatmıştır.

 

Eylül 2013'te Vivekananda Yoga Üniversitesi Başkanı ve Medikal Bölüm Direktörü ile birlikte Pranik Enerji Şifa Meditasyonu ses-CD'sini çıkarmıştır.

 

Ocak 2014'te Vivekananda Yoga Üniversitesi Başkanı ve Medikal Bölüm Direktörü ile birlikte ''Hamilelik ve Yoga' isimli kitabı kaleme almıştır.

 

Ağustos 2014'te Vivekananda Yoga Üniversitesi'ne ait Yoga Terapi Tezsiz Yüksek Lisans Programını türkçeleştirerek getirmiş, böylece Türkiye'de yoga üzerine verilen ilk üniversite diploma programını başlatmıştır.

 

Nisan 2015'te ilk kez Türkiye'de Vivekananda Yoga Üniversitesi ve çeşitli saygın Türk üniversitelerin desteğiyle bilimsel yoga araştırma projelerini yürütmeye başlamıştır.

 

21 Haziran 2015'te ilk kez düzenlenen Uluslararası Yoga Günü'nün İstanbul'daki Hindistan Başkonsolosluğu'nun resmi kutlamalarını İstanbul Anadolu Yakasında organize etmektedir. Bu özel günü kutlamak için 1. sene Vivekananda Yoga Üniversitesi Başkanı ve Medikal Bölüm Direktörü ile birlikte Kaygı, Depresyon ve Yoga isimli kitabı kaleme almış, 2. ve 3. senelerde ise Türkçe'ye kazandırdığı büyük Hint edebi eseri olan Yoga Vazişta'nın 2. ve 3. ciltlerini yayınlamıştır.

 

Vivekananda Yoga Üniversitesi’nde Yoga Bilimleri Tezli Yüksek Lisans Programı'nı tamamlayan ilk Türk'tür.

 

Yoga terapist ve yoga araştırmacısı kimliğiyle International Association of Yoga Therapy (IAYT) üyesidir.

 

Ayça Gürelman İstanbul’da yaşamaktadır.

 

Kurduğu siteler

Yoga Merkezi : www.yogamerkezi.com

Purnam Yayınları: www.purnamyayinlari.com

Yoga Merkezi Güncesi: http://yoga-merkezi.blogspot.com

Yoga Dışı Günce: http://aycaninguncesi.blogspot.com

İngilizce yoga videoları: http://www.youtube.com/yogainstitute

Türkçe videolar: http://www.youtube.com/yogamerkezi

Ücretsiz E-kitaplar: http://issuu.com/yogamerkezi

 

 

T/F: 02163688482  basvuru@yogamerkezi.com ayca.gurelman@gmail.com

İrtibat Ofisi: Balat Mah. Hızır Çavuş Mescidi Sok No 40 A Fatih / İstanbul

 

 

Copyright 2001

İstanbul Yoga Merkezi