İstanbul Yoga Merkezi kuruluşudur.

Logolarımızın Anlamı

 

İstanbul Yoga Merkezi'nin isim annesi biraz anonim oldu. Yoga Merkezi isimli web sitesi yıllardır çok yerleşik olduğundan, bu ismi kullanmaya devam etmek istiyordum. Yoga merkezi ismini web sitesine ilk koyduğum yıl olan 2001'de yoga yapılan yerlere verilen genel bir isim yoktu. Bu nedenle, bu yerlere 'yoga merkezi' isminin verilmesinde, kurmuş olduğum web sitesinin büyük bir katkı payı vardı.

 

Ama geçen seneler içerisinde, isim bir çok yoga stüdyosu tarafından kullanıldığı için, kuracağım yeni merkezin isminin sadece yoga merkezi olarak anılması da anlamlı değildi. İşte bu arada devreye eğitmenlik sertifika programımızdan mezun arkadaşlarımızdan Merih Kenet girdi. Sanskritçe bir isim koymak istemediğimi bildiği için, İstanbul ismini nasıl bulduğumu sorduğunda, isim belirlenmişti.

 

İstanbul Yoga Merkezi'nin logosunun hazırlanması ise başlı başına başka bir işti. Her ne kadar sanskritçe bir isim istemesem de, yoganın Hindistan'dan çıkmış olması sebebiyle, evrensel bir sembol olan OM Mantrasının, logoda bir şekilde yer almasını istiyordum. Mantranın yazılışını ajansımıza gönderdiğimde, açıkçası ne çıkacağından emin değildim, keza marka olarak isim zaten çok uzundu, bu da yetmezmiş gibi bir de sembol eklemek istiyordum. Herşey bir yana, bu oluşumun 'yeni' olduğunu da göstermek istiyordum. Ajanstan gelen öneri ise yukarıdaki logoyu yarattı, yeni oluşum, yeni ay ile sembolize edildi, içine oturtulan OM mantrasının yazılı hali, bu oluşumun geldiği kökeni işaret ediyordu. İstanbul Yoga Merkezi yazısı ise, yoga kelimesi ön plana çıkarılacak şekilde, modern bir yazı karakteri ile yaratılmıştı. Pazarlama müdürü olarak çalıştığım son şirkette birlikte yıllarca markaları tutundurmada emek verdiğimiz Rek ajans, aşina olduğunuz logoyu tasarladı. Rek ajans'ın kurucu ortağı İlhan Alter'e tüm desteğinden dolayı ne kadar teşekkür etsem, hakkını yine de ödeyemem!

 

Yayınevi kurma hazırlığına başladığım temmuz 2011 ayında ise, yine isim arayışına giriştim. Önceleri isminin İstanbul Yoga Yayınları olmasını istiyordum, ama bu ismin fazla sınırlayıcı olmasından dolayı, bu istekten kısa sürede vazgeçtim. Bu nedenle, burada çok sevdiğim bir mantradan alıntı yapmak istedim:

 

Om Pūrnamadah pūrnamidam

Pūrnāt pūrnamudacyate,

Pūrnasya pūrnamādāya

Pūrnamevāvaśiśyate

Om Śāntih, Śāntih, Śāntihi

 

Om. Bu tamdır. Şu da tamdır.

Şu tamlık, bu tamlıktan gelmiştir.

Şu tamlık bu tamlıktan gelse de, bu her zaman tamdır.

Om. Huzur, huzur, huzur.

                              Brihadaranyaka Upanişad

 

Bu mantrada anlatılan birliğin en üst seviyeli hali, beni her zaman etkilemiştir. Bu nedenle, Purnam kelimesini (türkçe karşılığı tam veya tamlık olarak çevrilebilir) kullanmak istedim. Rek ajans ile bir kez daha logo yaratma hazırlıklarına giriştiğimizde, bu kez işimiz daha kolaydı elbette... En azından yazı karakterinin ne olduğunu biliyorduk. :) Ama yeni ay yerine ne koysak diye düşünürken, Purnam yayınlarının aslında bir dolunay, ayın tam hali olduğunu anladık, çünkü bilgi verdiğimiz bir alan olacak ve bu bilgileri tüm yayınlar sayesinde kalıcı hale getireceğimiz bir araç olacaktı. Dolunay kelimesi de keza Purnam kelimesinden türeyen Purnima ile ifade ediliyordu!

 

Böylece, İstanbul Yoga Merkezi'nde yeni aydan dolunay'a, yani Tamlığa (Purnam'a) doğru giden yolculuğumuzu devam ettiriyoruz... Başka projelerimiz elbette var, ama bu projeler hep bu iki oluşum arasındaki yapı taşları olacak, umarım tüm yolculuğumuz boyunca sizler de hep aramızda olursunuz...

 

 

İlhama ve yapabileceklerinize inanmaya ihtiyaç duyduğunuzda temel metinleri okuyarak kendinize bir yön verebileceğinizi biliyor musunuz?

 

 

T/F: 02163688482  basvuru@yogamerkezi.com ayca.gurelman@gmail.com

İrtibat Ofisi: Balat Mah. Hızır Çavuş Mescidi Sok No 40 A Fatih / İstanbul

 

 

Copyright 2001

İstanbul Yoga Merkezi