İstanbul Yoga Merkezi kuruluşudur.

Yoga Eğitmenliği Sertifika Programı Sıkça Sorulan Sorular

Kimler katılmalı?

 

Eğitmenlik kursuna katılmanın lise mezunu olmak dışında bir ön şartı yoktur. Türkiye'de düzenlenen eğitimler, Türkçeye anında çevrildiği için, lisan bilme zorunluluğu da yoktur.

 

  1. Yoga yapmayan ama kişisel gelişim için yoga hakında bilgi sahibi olmak ve yogayı günlük hayatına eklemek isteyenler,
  2. Yoga'nın uygulama bölümünü bilenler ve yapanlar ama aynı zamanda duruşların ötesinde bir felsefeye sahip olduğunu hissederek, bunu bu bilgiye kitabi değil tecrube ile sahip bir ağızdan dinlemek isteyenler,
  3. Sertifika sahibi olmak ve yoga eğitmenliği yapmak isteyenler,
  4. Swami Vivekananda Yoga Üniversitesinin diğer akademik lisans/ yüksek lisans ve doktora programlarına katılmak isteyenler katılabilirler. Aynı üniversitenin Yoga Terapi yüksek lisans tezsiz diploma programı da 2013 yılı itibarıyla Türkiye'de düzenlenmeye başlamıştır. Bu ve benzeri programlara devam etmenin ön şartı bu üniversitenin Yoga eğitmenlik sertifika programını tamamlamaktır.

 

Birkaç aylık eğitim, eğitmen olmak için yeterli midir?

 

Unutulmamalıdır ki, şu an yoga dersi vermekte olan tüm eğitmenler, eğer bir sertifikaları varsa, bu tip 1-2 aylık (ya da daha aralıklı zamanlarda gidildiği için uzun gibi görünen, ama toplam verilen eğitim saati aynı olan) eğitim programlarını tamamlayarak, eğitmenlik kariyerlerine başlamıştır. Bir kısmı ise, sertifikasız olarak, kitaplardan ve gitmiş oldukları yoga merkezlerinden öğrendiklerini aktarmak için yoga grupları oluşturmakta ve ders vermektedir. Bu nedenle, sizler de yoga eğitmeni olmak için bir yerden başlamak istiyorsanız, bu tip eğitim programları alabilirsiniz.

 

 

Ancak, Yoga, felsefesi bir hayat boyu devam edecek derin bir yaşama sanatıdır, yani felsefenin tamamının bu veya başka bir kursla bir veya bir kaç ay içinde verilebilmesi mümkün değildir. Bu nedenle, eğitimine devam etmek ve kendini geliştirmek isteyenlerin, belli aralıklarla, düzenlenen felsefe ve uygulama workshoplarına katılmaları, bol kitap okuyup, araştırmalarına devam etmeleri tavsiye edilmektedir.

 

Sertifikanın geçerliliği var mıdır?

 

Evet, her iki sertifikanın uluslararası geçerliliği vardır.

 

Swami Vivekananda Yoga Üniversitesi (sVYASA) yoga bilimleri ve yoga terapileri konusunda lisans, lisans üstü ve doktora eğitimleri vererek akademik eğitim sunan dünyadaki tek yoga üniversitesidir. Statüsü, dünya üzerine bulunan diğer branşlarda öğrenci yetiştiren akademik üniversitelerle aynıdır (VYASA Statü bilgisi: Section 3 of the UGC Act, 1956 vide Notification Number F.9-45/2001-U.3 dated 8/5/2001 of the Government of India).

 

Swami Vivekananda Yoga Üniversitesinin başarı hikayelerini okumak ve hakkında daha fazla bilgi almak için www.svyasa.org adresini ziyaret edebilir ya da türkçe bilgi okumak için bu linkte tıklayabilirsiniz.

 

Ayrıca Yoga Alliance onaylı bir ikinci sertifika da verilmektedir. Yoga Alliance ABD tabanlı bir meslek odasıdır ve eğitim düzenlemek isteyen yoga merkezlerine saat bazlı bir standart getirmektedir. Eğitim içeriği Yoga Alliance tarafından kontrol edilmediği için, her bir yoga merkezinin verdiği Yoga Alliance onaylı sertifika içeriği yoga eğitmeni tarafından oluşturulmaktadır ve birbirinden farklıdır. İstanbul Yoga Merkezi'nin verdiği Yoga Alliance onaylı sertifika içeriği Vivekananda Yoga Üniversitesi müfredatı ile uyumludur.

 

 

Sertifikaları kim düzenlemektedir, sertifikalar nereden gelmektedir?

 

Vivekananda Yoga Üniversitesi'ne ait YIC sertifikası Bangalore / Hindistan'da bulunan üniversite kampüsünde hazırlanarak, Türkiye'ye gönderilmektedir.

 

Yoga Alliance onaylı eğitmenlik sertifikası da ayrıca verilmektedir.

 

Böylece, Swami Vivekananda Yoga Üniversitesi dünyadaki tek yoga üniversitesi olmasından dolayı, en saygın yoga eğitmenlik sertifikalarından birine, ve ABD'deki saat bazında standarda sahip Yoga Alliance onaylı sertifikaya aynı anda sahip olabilmektesiniz.

 

Bu program sonrası Yoga Merkezi açılabilmekte midir?

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoga merkezi açmak için herhangi bir kanuni gereklilik yoktur. Herhangi bir programa katılmasanız da isterseniz vergi dairelerine başvurarak bir yoga merkezi açabilirsiniz.

 

Ancak, belli bir sistematiği önce öğrenip sonra öğrencilere doğru bilgiyi aktarabilmek için bir sertifika almanız tavsiye edilmektedir. Bu program, hem felsefi hem de pratik bigi verdiği için bu gereksinimi karşılayan, uluslararası geçerliliği olan bir sertifika programıdır.

 

Programı kimler vermektedir?

 

Progamın felsefi bölümlerini Swami Vivekananda Yoga Üniversitesi tarafından yetkilendirilmiş ilk ve tek Türk yoga eğitmeni Ayça Gürelman vermektedir. Uygulama bölümlerini ise Ayça Gürelman'ın yanı sıra, daha önce bu sertifikayı almış ve eğitmen olarak çalışan bir/bir kaç Türk eğitmen vermektedir.

 

Program ne zaman, nerede düzenlenmektedir?

 

Bu program biri yaz biri kış döneminde iki kez İstanbul Yoga Merkezi'nde düzenlenmektedir. İstanbul Yoga Merkezi Vivekananda Yoga Üniversitesi eğitim programlarını düzenlemeye yetkili Türkiye'deki tek merkezdir.

 

Şu an için, lojistik olarak daha kolay yönetilebildiğinden genel olarak İstanbul şehrinde düzenlendiğini söyleyebiliriz. Farklı şehirlerde bu sertifika programını düzenlemek isteyenler, lütfen bizimle irtibata geçiniz.

 

Bu programı yurt dışında başka nerelerde alabilirim?

 

Vivekananda Yoga Üniversitesinin aynı eğitimini Bangalore/ Hindistan'daki Üniversite kampüsünde, ya da Singapur, Çin, Avustralya dahil uzak doğu ülkelerinde ve ABD'nin çeşitli eyaletlerinde ingilizce olarak da alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki web sitelerini ziyaret ediniz:

 

Vivekananda Yoga Universitesi (sVYASA): www.svyasa.edu.in

 

Bu program daha önce ülkemizde düzenlendi mi?

 

Bu sertifika programı Türkiye'de 2005 yılından beri düzenlenmektedir.

 

Düzenlendiği ilk günden itibaren bir çok ilklere imza atmış ve atmaya devam eden bir programdır.

 

 

Programa katılmak veya ön kayıt yaptırmak için ne yapmalıyım?

 

Katılmak isteyenler, önümüzdeki dönemlerde yapılacak eğitim programı hakkındaki duyuruları www.yogamerkezi.com sitesinden, ya da aşağıdaki gruplardan birine üye olarak takip edebilirler.

 

Bülten grubuna üye ol.

Facebook grubuna üye ol.

 

Salonumuzun kapasitesi 20 kişi ile sınırlıdır. Bu nedenle programa kesin kayıt yaptırmak isteyenler, lütfen ön ödeme bedelini yatırarak yer rezervasyonunuzu kesinleştiriniz.

 

Sınavlardan geçemeyenler sertifika alabilmekte midir?

 

Programı başarıyla tamamlamak için bazı şartlar yerine gelmelidir;

 

Tüm bu şartları yerine getiren adaylara Vivekananda Yoga Üniversitesinden ve Yoga Bharati'den Yoga Alliance onaylı sertifika verilmektedir.

 

Programın bir bölümünde başarılı olamayan adaylara, sınavlara tekrar giriş hakkı verilmektedir, ödevi tekrar hazırlama hakkı verilmektedir. Örgün eğitime katılmayan adayların, örgün eğitime bir başka programda tekrar katılım hakkı verilmemektedir. Başarılı olamayan adaylar, sadece Türkiye'de düzenlenmiş bir katılım belgesi almaktadır. Programın örgün eğitim bölümünün en az %70'ine katılmamış adaylara sertifika verilmemekte, sadece katılım belgesi verilmektedir. Başarılı olamayan adaylara para iadesi yapılmamaktadır.

 

 

T/F: 02163688482  basvuru@yogamerkezi.com

İrtibat Ofisi: Caddebostan İskele Sok. Nil Apt. No 17 D 202 İstanbul

 

 

Copyright 2001

İstanbul Yoga Merkezi