İstanbul Yoga Merkezi kuruluşudur.

Yoga Eğitmenliği Sertifika Programı Sıkça Sorulan Sorular

Kimler katılmalı?

 

Eğitmenlik kursuna katılmanın lise mezunu olmak dışında bir ön şartı yoktur. Türkiye'de düzenlenen eğitimler, Türkçeye anında çevrildiği için, lisan bilme zorunluluğu da yoktur.

 

  1. Yoga yapmayan ama kişisel gelişim için yoga hakında bilgi sahibi olmak ve yogayı günlük hayatına eklemek isteyenler,
  2. Yoga'nın uygulama bölümünü bilenler ve yapanlar ama aynı zamanda duruşların ötesinde bir felsefeye sahip olduğunu hissederek, bunu bu bilgiye kitabi değil tecrübe ile sahip bir kişiden dinlemek isteyenler,
  3. Sertifika sahibi olmak ve yoga eğitmenliği yapmak isteyenler,
  4. Swami Vivekananda Yoga Üniversitesinin diğer akademik lisans/ yüksek lisans ve doktora programlarına katılmak isteyenler katılabilirler. Aynı üniversitenin Yoga Terapi yüksek lisans tezsiz diploma programı da 2013 yılı itibarıyla Türkiye'de düzenlenmeye başlamıştır. Bu ve benzeri programlara devam etmenin ön şartı bu üniversitenin Yoga eğitmenlik VYASA sertifika programını tamamlamaktır.

 

Birkaç aylık eğitim, eğitmen olmak için yeterli midir?

 

Unutulmamalıdır ki, şu an yoga dersi vermekte olan tüm eğitmenler, eğer bir sertifikaları varsa, bu tip 1-2 aylık (ya da daha aralıklı zamanlarda gidildiği için uzun gibi görünen, ama toplam verilen eğitim saati aynı olan) eğitim programlarını tamamlayarak, eğitmenlik kariyerlerine başlamıştır. Bir kısmı ise, sertifikasız olarak, kitaplardan ve gitmiş oldukları yoga merkezlerinden öğrendiklerini aktarmak için yoga grupları oluşturmakta ve ders vermektedir. Bu nedenle, sizler de yoga eğitmeni olmak için bir yerden başlamak istiyorsanız, bu tip eğitim programları alabilirsiniz.

 

 

Ancak, Yoga, felsefesi bir hayat boyu devam edecek derin bir yaşama sanatıdır, yani felsefenin tamamının bu veya başka bir kursla bir veya bir kaç ay içinde verilebilmesi mümkün değildir. Bu nedenle, eğitimine devam etmek ve kendini geliştirmek isteyenlerin, belli aralıklarla, düzenlenen felsefe ve uygulama workshoplarına katılmaları, bol kitap okuyup, araştırmalarına devam etmeleri tavsiye edilmektedir.

 

Sertifikanın geçerliliği var mıdır?

 

Evet, her iki sertifikanın uluslararası geçerliliği vardır. Ancak hangi ülkede kullanmayı düşünüyorsanız lütfen ilgili ülkenin yetkili makamlarından teyit alınız.

 

Swami Vivekananda Yoga Üniversitesi (sVYASA) yoga bilimleri ve yoga terapileri konusunda lisans, lisans üstü ve doktora eğitimleri vererek akademik eğitim sunan dünyadaki tek yoga üniversitesidir. Statüsü, dünya üzerine bulunan diğer branşlarda öğrenci yetiştiren akademik üniversitelerle aynıdır (VYASA Statü bilgisi: Section 3 of the UGC Act, 1956 vide Notification Number F.9-45/2001-U.3 dated 8/5/2001 of the Government of India).

 

Swami Vivekananda Yoga Üniversitesinin başarı hikayelerini okumak ve hakkında daha fazla bilgi almak için www.svyasa.edu.in adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Ayrıca Yoga Alliance onaylı bir ikinci sertifika da verilmektedir. Yoga Alliance ABD tabanlı bir meslek odasıdır ve eğitim düzenlemek isteyen yoga merkezlerine saat bazlı bir standart getirmektedir. Eğitim içeriği Yoga Alliance tarafından kontrol edilmediği için, her bir yoga merkezinin verdiği Yoga Alliance onaylı sertifika içeriği yoga eğitmeni tarafından oluşturulmaktadır ve birbirinden farklıdır. İstanbul Yoga Merkezi'nin verdiği Yoga Alliance onaylı sertifika içeriği Vivekananda Yoga Üniversitesi müfredatı ile uyumludur.

 

 

Sertifikaları kim düzenlemektedir, sertifikalar nereden gelmektedir?

 

Vivekananda Yoga Üniversitesi Vakfı'na ait YIC sertifikası Bangalore / Hindistan'da bulunan üniversite kampüsünde hazırlanarak, Türkiye'ye gönderilmektedir.

 

Yoga Alliance onaylı eğitmenlik sertifikası da ayrıca verilmektedir.

 

 

Bu program sonrası Yoga Merkezi açılabilmekte midir?

 

En sık sorulan soru olduğu için, bu soruyu da cevaplayalım. Türkiye'de yoga salonu açmak için belediye ruhsat başvurusu esnasında Herkes için Spor Federasyonu (HIS) "Yoga Antrenörlük Belgesi" istenmektedir. İki haftalık kurslar düzenleyen HIS Federasyonu eğitimin birinci haftası spor, ilk yardım gibi genel formasyon dersleri, ikinci haftası ise yoga ile ilgili bir eğitim vermektedir. Dolayısıyla yoga salonu açmak için HIS belgesi dışında bir belge aranmamaktadır. Özel sektörde düzenlenen eğitim programları yoga bilgisini öğrenme ve geliştirme amacıyla düzenlenmektedir, mesleki yeterlilik konusunda HIS federasyonu hiç bir özel kuruma henüz denklik vermemiştir. Programlarımıza katılmak isteyen öğrenci adaylarımıza önemle hatırlatırız. Detaylı bilgi: www.his.gov.tr

 

 

Programı kimler vermektedir?

 

Progamın felsefi bölümlerini Swami Vivekananda Yoga Üniversitesi tarafından yetkilendirilmiş tek Türk yoga eğitmeni Ayça Gürelman vermektedir. Uygulama bölümlerini ise Ayça Gürelman'ın yanı sıra, daha önce bu sertifikayı almış ve eğitmen olarak çalışan bir/bir kaç Türk eğitmen vermektedir.

 

Program ne zaman, nerede düzenlenmektedir?

 

Bu program hafta içi ve hafta sonu olmak üzere İstanbul Yoga Merkezi'nin belirlediği adreslerde düzenlenmektedir. İstanbul Yoga Merkezi,Türkiye'de Vivekananda Yoga Üniversitesi ve vakfına ait eğitim programlarını düzenleyen tek merkezdir.

 

 

Bu programı yurt dışında başka nerelerde alabilirim?

 

Vivekananda Yoga Üniversitesinin aynı eğitimini Bangalore/ Hindistan'daki Üniversite kampüsünde, ya da Singapur, Çin, Avustralya dahil uzak doğu ülkelerinde ve ABD'nin çeşitli eyaletlerinde ingilizce olarak da alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki web sitesini ziyaret ediniz:

 

Vivekananda Yoga Universitesi (sVYASA): www.svyasa.edu.in

 

Bu program daha önce ülkemizde düzenlendi mi?

 

Bu sertifika programı Türkiye'de 2005 yılından beri düzenlenmektedir.

 

Düzenlendiği ilk günden itibaren bir çok ilklere imza atmış ve atmaya devam eden bir programdır.

 

 

Programa katılmak için ne yapmalıyım?

 

Katılmak isteyenler, önümüzdeki dönemlerde yapılacak eğitim programı hakkındaki duyuruları www.yogamerkezi.com sitesinden, ya da aşağıdaki sosyal medya adreslerimizden birine üye olarak takip edebilirler.

 

Bülten grubuna üye ol.

Facebook grubuna üye ol.

Instagram grubuna üye ol.

Youtube kanalına üye ol.

 

Eğitim kapasitemiz 20 kişi ile sınırlıdır. Bu nedenle programa kesin kayıt yaptırmak isteyenler, lütfen ön ödeme bedelini yatırarak yer rezervasyonunuzu kesinleştiriniz.

 

Sınavlardan geçemeyenler sertifika alabilmekte midir?

 

Programı başarıyla tamamlamak için bazı şartlar yerine gelmelidir;

 

Tüm bu şartları yerine getiren adaylara YIC (Vivekananda Yoga Üniversitesi Vakfı)* ve Yoga Alliance onaylı iki sertifika verilmektedir.

 

*) YIC sertifika bedeli ayrıca dolar cinsinden ödenmelidir.

 

Şartların tamamını yerine getirememiş katılımcılar lütfen verilen belgeler ve katılım şartları sayfamızdan ayrıntılı bilgiye ulaşın.

 

Genel Bilgiler

Başlama Tarihleri

Katılım Şartları

Modül İçerikleri

Ücretler

Verilen Belgeler

 

 

 

 

T/F: 02163688482  basvuru@yogamerkezi.com ayca.gurelman@gmail.com

İrtibat Ofisi: Balat Mah. Hızır Çavuş Mescidi Sok No 40 A Fatih / İstanbul

 

 

Copyright 2001

İstanbul Yoga Merkezi